Pasowanie na przedszkolaka

Wstąpienie w szeregi armii przedszkolnej, czyli jak to wszystko wygląda?

Pierwszy kontakt ze szkołą jest trudny dla każdego małego zucha. Dzieci z jednej strony zafascynowane odkrywaniem nowego szkolnego świata, boją się pewnych barier, napotkania problemów w komunikowaniu się z rówieśnikami, odrzucenia czy też braku przynależności. W oswojeniu się z nową rzeczywistością przedszkolną, pomóc ma im  proces przygotowujący do pasowania na przedszkolaka. W czasie tym wszystkie maluchy mają szansę na zintegrowanie się ze sobą, poprzez wspólną naukę wierszyków, piosenek, które zostaną wykonane w tym ważnym dla każdego malca dniu przyjęcia do grona społeczności szkolnej. W uroczystości tej bierze udział cała „przedszkolna rodzina” oraz zaproszeni goście, na czele z rodzicami. Po miesięcznym pobycie najmłodsi członkowie mają już w większej mierze opanowane zasady rządzące życiem przedszkolnym, potrafią bez problemu poruszać się w budynku szkoły. Wspólnie ze swoimi wychowawcami i starczymi uczniami przygotowują siebie oraz wybraną salę na ten ważny moment- dzień pasowania na Przedszkolaka.

Mamo, Tato jestem przedszkolakiem – pasowanie krok po kroku

  • Wszystkie klasy przedszkolne zajmują wcześniej wyznaczone dla siebie miejsca. Każdy maluch ubrany jest w specjalnie przygotowany wcześniej strój, oznaczający przynależność do odpowiedniej społeczności. W niektórych szkołach jest to tzw. „ubiór galowy”, w innych przebranie odzwierciedlające nazwę danej grupy, np. „Pszczółki” reprezentowane będą przez dzieciaczki w stroju tych dumnych owadów.
  • Przedstawiciel grona nauczycieli, bądź starszy uczeń zaprasza do odśpiewania szkolnego hymnu, którego każdy przedszkolak miał możliwość nauczyć się podczas paru tygodni przygotowujących właśnie do tego dnia.
  • Następnie głos zabiera pani dyrektor, witająca wszystkich obecnych oraz nakreślająca obowiązki i prawa ucznia. Po czym wszystkie grupy prezentują przygotowane wcześniej przedstawienia.
  • Po części artystycznej, pora w końcu przejść do etapu, na który z niecierpliwością czeka każda przybyła istota- pasowanie na przedszkolaka. Pani dyrektor podchodzi do każdego wyczekującego malca i kładąc mu na ramieniu ogromny ołówek, wymawia długo wyczekiwaną frazę: „Pasuję Cię na przedszkolaka”.
  • Maluchy własnoręczne potwierdzają swój udział w uroczystości i fakt dołączenia do ekipy szkolnej, poprzez odbicia swojego paluszka poniżej tekstu ślubowania w szkolnej kronice. Następuje zakończenie oficjalnej uroczystości, po której pełnoprawne przedszkolaki udają się w celu dalszego świętowania przy muzyce i tańcach do swoich klas, gdzie będzie też na nich czekał mały, słodki poczęstunek.

Tradycja i początek kilkuletniej podróży

Pierwsza, wyjątkowa uroczystość w życiu każdego dziecka przysparza wielu emocji i pięknych przeżyć oraz jest początkiem wielkiej podróży. Pasowanie na przedszkolaka i czas do niego przygotowujący są przeuroczą tradycją, która pozwala każdej malutkiej istocie na wdrążenie się do nowego świata, który wkrótce stanie się wielką częścią jej życia.

Dodaj komentarz

Znajdź na stronie