Pasowanie na przedszkolaka

Wstąpienie w szeregi armii przedszkolnej, czyli jak to wszystko wygląda?

Pierwszy kontakt ze szkołą jest trudny dla każdego małego zucha. Dzieci z jednej strony zafascynowane odkrywaniem nowego szkolnego świata, boją się pewnych barier, napotkania problemów w komunikowaniu się z rówieśnikami, odrzucenia czy też braku przynależności. W oswojeniu się z nową rzeczywistością przedszkolną, pomóc ma im  proces przygotowujący do pasowania na przedszkolaka. W czasie tym wszystkie maluchy mają szansę na zintegrowanie się ze sobą, poprzez wspólną naukę wierszyków, piosenek, które zostaną wykonane w tym ważnym dla każdego malca dniu przyjęcia do grona społeczności szkolnej. W uroczystości tej bierze udział cała „przedszkolna rodzina” oraz zaproszeni goście, na czele z rodzicami. Po miesięcznym pobycie najmłodsi członkowie mają już w większej mierze opanowane zasady rządzące życiem przedszkolnym, potrafią bez problemu poruszać się w budynku szkoły. Wspólnie ze swoimi wychowawcami i starczymi uczniami przygotowują siebie oraz wybraną salę na ten ważny moment- dzień pasowania na Przedszkolaka.

Mamo, Tato jestem przedszkolakiem – pasowanie krok po kroku

  • Wszystkie klasy przedszkolne zajmują wcześniej wyznaczone dla siebie miejsca. Każdy maluch ubrany jest w specjalnie przygotowany wcześniej strój, oznaczający przynależność do odpowiedniej społeczności. W niektórych szkołach jest to tzw. „ubiór galowy”, w innych przebranie odzwierciedlające nazwę danej grupy, np. „Pszczółki” reprezentowane będą przez dzieciaczki w stroju tych dumnych owadów.
  • Przedstawiciel grona nauczycieli, bądź starszy uczeń zaprasza do odśpiewania szkolnego hymnu, którego każdy przedszkolak miał możliwość nauczyć się podczas paru tygodni przygotowujących właśnie do tego dnia.
  • Następnie głos zabiera pani dyrektor, witająca wszystkich obecnych oraz nakreślająca obowiązki i prawa ucznia. Po czym wszystkie grupy prezentują przygotowane wcześniej przedstawienia.
  • Po części artystycznej, pora w końcu przejść do etapu, na który z niecierpliwością czeka każda przybyła istota- pasowanie na przedszkolaka. Pani dyrektor podchodzi do każdego wyczekującego malca i kładąc mu na ramieniu ogromny ołówek, wymawia długo wyczekiwaną frazę: „Pasuję Cię na przedszkolaka”.
  • Maluchy własnoręczne potwierdzają swój udział w uroczystości i fakt dołączenia do ekipy szkolnej, poprzez odbicia swojego paluszka poniżej tekstu ślubowania w szkolnej kronice. Następuje zakończenie oficjalnej uroczystości, po której pełnoprawne przedszkolaki udają się w celu dalszego świętowania przy muzyce i tańcach do swoich klas, gdzie będzie też na nich czekał mały, słodki poczęstunek.

Tradycja i początek kilkuletniej podróży

Pierwsza, wyjątkowa uroczystość w życiu każdego dziecka przysparza wielu emocji i pięknych przeżyć oraz jest początkiem wielkiej podróży. Pasowanie na przedszkolaka i czas do niego przygotowujący są przeuroczą tradycją, która pozwala każdej malutkiej istocie na wdrążenie się do nowego świata, który wkrótce stanie się wielką częścią jej życia.

Znajdź na stronie