Kabaret – czy to dla dzieci?

Kabaret w zdecydowanej większości kojarzy nam się z żartami (często niewybrednymi) najczęściej na tematy wywołujące spore kontrowersje: polityka, religia, orientacja seksualna. Często kabareciarze odnoszą się również do aktualnych wydarzeń w kraju czy za granicą. Wystąpienia kabaretowe mają najczęściej charakter satyryczny.

Czy zatem kabaret może dotyczyć również dzieci? Czy jest to raczej rozrywka zarezerwowana tylko dla dorosłych?

Gdzie ten dziecięcy kabaret?

Kabaret i sceniczne przedstawienia, które z przymrużeniem oka opowiadają znane dzieciom historie, najczęściej pojawiają się w występach organizowanych w szkołach. Dzieci grają swoje role, wcielają się w postaci znane i lubiane (np.C Kapturek, Królewna Śnieżka, skrzaty, elfy, smerfy itd.) jednak opowieści te mają charakter mocno humorystyczny. Dokładnie takie samo założenie jest w wielu bajkach, które możemy oglądać w kinie. Pojawiają się w nich postacie, które wszyscy znamy (np. Pinokio czy kot w butach) i w sposób humorystyczny a nawet kabaretowy przedstawiane są ich najbardziej znane cechy.

Coraz częściej z elementami kabaretu spotkać się możemy w przedstawieniach wystawianych przez teatry stworzone typowo dla dzieci.

Kabaret łączy, bawi, edukuje?

Czego nasze dzieci mogą się nauczyć dzięki takim zabiegom i środkom wyrazu artystycznego? Czy to może być dla nich dobra zabawa?

Jak wiadomo dzieci (i nie tylko one) najszybciej uczą się w momencie, kiedy są wywołane u nich emocje. Wtedy w mózgu wytwarzane są odpowiednie połączenia neuronalne. Śmiech, radość to emocje, które wszystkim nam kojarzą się bardzo dobrze. Zatem jeśli dziecko się śmieje to możemy być pewni, że zapamięta to, z czego się śmiało. Zapewne bardzo chętnie opowie nam co go tak bardzo rozbawiło. Możemy być również pewni, że opowieść ta będzie pełna ekscytacji.

Dzięki temu, jeśli jako osoba dorosła wyłapiemy w przedstawieniu czy bajce ukryty w kabaretowym charakterze sens czy przesłanie, to warto o tym z dzieckiem porozmawiać. Dopytać, w których momentach podobało mu się najbardziej? Dlaczego tak się śmiało? Czy zauważa też inną wartość tego, co się wydarzyło, niż tylko żart czy satyra?

Co zatem daje nam kabaret dla dzieci?

Na tę kwestię trzeba spojrzeć wielotorowo. Po pierwsze jeśli gdziekolwiek wybieramy się z dzieckiem (do kina czy teatru) nasza relacja zawsze na tym zyskuje. Po prostu zbliżamy się do siebie. Po drugie pokazujemy dziecku, że można się dobrze bawić bez tableta czy komputera co w dzisiejszych czasach jest ogromnie istotne. Po trzecie, jeśli wybierzemy teatr, to poszerzamy horyzonty dziecka o nowe, kulturalne doświadczenia. Po czwarte obejrzenie bajki czy przedstawienia z ukrytym przesłaniem jest rewelacyjnym pretekstem do rozmowy (jak wspomniano wcześniej). Rozmowa o tym, co dziecko zauważyło może nam wiele o nim samym powiedzieć. Dowiemy się np. co nasze dziecko lubi, co je wzrusza a co wręcz przeciwnie – wkurza je i na co nie ma zgody.

Bez ograniczeń wiekowych

Doświadczenia opisane wyżej nie mają ograniczeń wiekowych. W tak kreatywny sposób możemy spędzić czas z czterolatkiem, jak i z nastolatkiem. Pielęgnowanie więzi i relacji w czasach wszechobecnej cyfryzacji i komputeryzacji jest czymś nie do przecenienia, a dzięki kabaretowi możemy to zrobić w atmosferze świetnej zabawy.

Znajdź na stronie