Jak zorganizować Dzień Rodziców?

Dzień Rodziców lub Dzień Rodziny, to coraz częstsza w żłobkach, przedszkolach i szkołach alternatywa dla obchodów Dnia Matki i Dnia Ojca. Opcja ta jest atrakcyjna nie tylko ze względów technicznych, choć oczywiście z punktu widzenia personelu połączenie dwóch imprez w jedną, jest organizacyjnie łatwiejsze. Obchody Dnia Rodziców mają jednak i inne atuty.

Wspólnie spędzony czas

Dzień Rodziców daje doskonałą okazję do wspólnego spędzenia czasu, którego na co dzień mamy często zbyt mało. Zagonieni, w biegu między pracą, domem i innymi obowiązkami, jesteśmy tak bardzo zmęczeni, że ciężko nam wygospodarować chwilę na poświęcenie sobie wzajemnie uwagi. A Dzień Rodziców właśnie taką chwilę oferuje.

Jak zagospodarować ten wyjątkowy dzień?

Obchody Dnia Rodziców powinny skupić się na współdziałaniu wszystkich członków rodziny. Dlatego doskonale sprawdzą się wszelkie zabawy, gry i konkurencje wymagające działania grupowego. Można zaproponować różnego rodzaju konkurencje sportowe między rodzinami, zabawy plastyczne gdzie każdy ma do wykonania jakieś zadanie, wspólne tańce integracyjne, a nawet pieczenie i ozdabianie babeczek.

Zabawy muzyczno – ruchowe

Godne polecenia są zabawy muzyczno-ruchowe, które nie tylko łączą i integrują uczestników, ale także wyzwalają naturalną, drzemiącą w człowieku radość i energię. Nie bez powodu mówi się, ze muzyka łagodzi obyczaje, z kolei ruch odpręża ciało i doskonale wpływa na funkcje poznawcze i emocje. Decydując się na wciągnięcie rodzin do zabaw muzyczno – ruchowych, warto zorganizować wcześniej scenariusz zajęć. Cieszące się dużym uznaniem wśród pedagogów są propozycje KLANZY, jednak inspiracji warto szukać także u innych źródeł. Osoby pracujące z grupą zwykle chętnie dzielą się swymi doświadczeniami, więc zarówno rynek wydawniczy, jak i internet pełen jest różnorodnych i atrakcyjnych propozycji zabaw.

Wspólne działania artystyczne

Jak już wspomniano wspólne działanie, ukierunkowane na osiągnięcie jednego celu, jest doskonałym sposobem na integrację rodziny, a aktywność artystyczna świetnie nadaje się do jego realizacji. W pracy grupowej dobrze sprawdza się łączenie różnych technik plastycznych wokół jednego tematu, na przykład danej pory roku. Działaniom plastycznym może towarzyszyć muzyka, która dodatkowo wpływa na nastrój uczestników zajęć.

Rodzinne gotowanie

Wspólne gotowanie i spożywane razem posiłki dobrze wpływają na relacje pomiędzy członkami rodziny. W ramach zajęć w przedszkolu rodziny mogą przygotować wspólnie na przykład muffinki, które mają ten atut, że są niezwykle proste w przygotowaniu a do tego szybko są gotowe do jedzenia – pieką się około 20 minut. Kolejnym krokiem jest dekorowanie muffinek, a następnie  delektowanie się ich smakiem.

Zawody sportowe

Wspólne biegi, skakanie i inne konkurencje sportowe również mogą być doskonałą zabawą dla wszystkich członków rodziny. W takich zawodach nie ma przegranych, bo liczy się w nich głównie czas spędzony z rodziną. Rodzinne zawody są wyjątkowo łatwe do zorganizowania, warto też zadbać o nagrody dla wszystkich uczestników, najlepiej takie które będą stanowić pamiątkę na długie lata.