Co robić w dzień dziecka?

Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach to idealne miejsce dla wszystkich dzieci, które uwielbiają samodzielnie tworzyć różne przedmioty. Dzieci mogą samodzielnie ulepić gliniane naczynia, wcielić się w rolę szewca, praczki, kowala, nauczyć się oddzielać śmietanę od mleka i dowiedzieć się, jak zrobić wiklinowy wózek. W ofercie Centrum w Mniszkach znajdziemy bardzo wiele zróżnicowanych tematycznie warsztatów, wśród których każde dziecko znajdzie coś dla siebie w zależności od swoich zainteresowań. Warsztaty dla dzieci odbywają się przez cały rok – latem na wolnym powietrzu, natomiast zimą wszelkie zajęcia odbywają się w ogrzewanych salach.

Jakie są rodzaje warsztatów?

Bardzo ciekawe wydają się być warsztaty i pokazy ginących zawodów. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach prezentujących pracę szewca i dodatkowo samodzielnie nauczyć wycinać się skórzane rzemyki. Na warsztatach “U pszczelarza” dzieci poznają wnętrze ula, dowiadują się o życiu pszczół, a następnie mogą samodzielnie wykonać woskowe świece. Warsztaty “W kuźni” odkryją przed dziećmi pracę kowala, a najmłodsi będą mogli wziąć udział w pokazie kucia. “U bednarza” dzieci dowiedzą się czym są i jak działają strugi, ośniki, świdra, czy dłuta, a z kolei na warsztatach “U wikliniarza” będą mogły samodzielnie wyplatać wiklinowe wózki. Spotkanie z zawodem praczki uświadomi dzieciom jak ówcześnie potrzebny był to zawód. Najmłodsi dzięki warsztatom uświadomią sobie, że wykonanie prania było kiedyś bardzo pracochłonne, wymagało użycia tary i noszenia wody. Na zakończenie dzieci dowiedzą się, jak kiedyś prasowano i dlaczego ówczesne żelazko miało “duszę”.

Koszty warsztatów

Koszty warsztatów są bardzo atrakcyjne. Cena uzależniona jest oczywiście od rodzaju warsztatów, ilości osób, obecności przewodnika. Warto zauważyć, że na niektóre warsztaty można udać się indywidualnie i opłacamy bilet wstępu dla jednej osoby, natomiast niektóre z wydarzeń organizowane są tylko dla grup autokarowych. Przykładowo warsztaty wikliniarskie kosztują 8 zł od osoby, warsztaty garncarskie 6 zł od osoby. Z kolei przykładowo koszt warsztatów takich jak pokaz prania wynosi 30 zł od całej grupy,warsztaty oddzielania śmietany od mleka 40 zł od całej grupy,  warsztaty oddzielania śmietany od mleka i robienie masła to z kolei koszt 80 zł od całej grupy. Grupa liczona jest jako maksymalnie 25 osób. W przypadku grup zorganizowanych niezbędne jest opłacenie przewodnika – koszt to 45 zł w dni powszechnie i 50 zł w soboty i niedziele.

Czy warto korzystać z warsztatów?

Z całą pewnością warsztaty w Mniszkach to świetna propozycja na spędzanie czasu dla dzieci. Jest to nauka połączona z zabawą, a możliwość samodzielnego wykonania różnych czynności, które na co dzień nie są dostępne są dla dzieci niezwykle interesujące i na pewno na długo pozostaną w pamięci. Zróżnicowanie tematyczne warsztatów pozwala na wybór takich, które łączą się z zainteresowaniami dziecka. Z kolei dla grup zorganizowanych warsztaty te są świetnym urozmaiceniem wycieczki lub możliwością rozszerzenia wiedzy z zakresu historii czy przyrody w szkole.