Jak zorganizować Andrzejki dla dzieci?

Zabawy Andrzejkowe

Impreza Andrzejkowa stanowi bardzo ciekawą atrakcję. Na tę okazje możemy przygotować kilka gier i zabaw związanych z wróżeniem:

Wróżba z jabłka

Wróżba z jabłka- każdy z naszych podopiecznych dostaje jabłko o podobnym kształcie, a następnie obiera je, starając się, aby skórka była jak najdłuższa jak się da. Następnie skórka jest rzucana za plecy obierającego, a uczestnicy zabawy interpretują kształt, który przybrała skórka po wylądowaniu na podłodze.

Ukryte symbole

Zabawa w symbole- musimy przygotować kilka papierowych kubków (możemy je ozdobić wedle uznania), a pod każdym ukrywamy przedmiot, który będzie symbolizował daną przepowiednię. I tak: kolorowe koraliki mogą być przepowiednią udanych wakacji, moneta symbolem przyszłego bogactwa, a serduszko poznania kogoś interesującego. W tworzeniu symboli ogranicza nas tylko wyobraźnia- najlepiej dać wykazać się naszym podopiecznym i zdać się na ich kreatywność.

Serca

Dwa serca. Z czerwonego papieru wycinamy dwa serca- na jednym zapisujemy imiona kobiece, a na drugim imiona męskie. Uczestnicy zabawy podchodzą do konkretnego serca (tak, żeby nie widzieć zapisanych imion) i przebijają je szpilką. Imię, które jest najbliżej przekłucia to potencjalne przyszłe imię partnerki, lub osoby do zabawy.

Kim zostanę?

Przewidywanie profesji. Należy przygotować woreczek, do którego wrzucamy narzędzia i akcesoria, które są powiązane z danymi zawodami, na przykład moneta- księgowy, pióro- pisarz, pędzel- malarz. Następnie uczestnik odgrywa scenkę, w której używa wylosowanego przedmiotu, a reszta grupy zgaduje o jakie zajęcie chodzi.

Wróżby z wosku

Lanie wosku. Ta zabawa powinna odbywać się pod szczególną opieką osoby dorosłej. Musimy przygotować świeczkę, miskę lub garnek z zimną wodą oraz przedmiot, przez który będziemy przelewać wosk- może to być na przykład klucz z dużym “oczkiem”. Uczestnik zabawy przelewa wosk ze świeczki na zimną wodę, a następnie wyciąga utworzony z wosku kształt i prezentuje reszcie grupy. Na podstawie kształtu grupa stara się sformułować przepowiednię.

Trafne życzenie

Rzut monetą. Jest to prosta zabawa, do której potrzebujemy tyle monet ile jest uczestników zabawy, a także miski z wodą, którą położymy na środku pomieszczenia. Uczestnicy powinni następnie pomyśleć życzenie i rzucić monetą z określonej odległości do wody. Jeśli rzut się uda, to życzenie się spełni.

Po kroku do życzenia

Ustawianie butów. Uczestnicy zabawy wymyślają swoje życzenia, a następnie ustawiają swoje buty od ściany do drzwi, para za parą. Jeśli buty się “skończą”, to na początek kolejki trafiają buty z końca i tak aż do drzwi. Osoba, której buty przekroczą próg ma szanse na spełnienie się marzenia.

Słodka wróżba

Zabawą, która wymaga trochę więcej przygotować jest stworzenie ciastek z wróżbami (różne przepisy na takie ciastka możemy znaleźć na internecie). Warto zadbać o to, by wróżby zawierały w sobie element tajemniczości. Ciastka rozdajemy uczestnikom zabawy, którzy sprawdzają swoje wróżby.

Jak łatwo zauważyć jest wiele zabaw, które możemy zorganizować. Możemy je także modyfikować lub rozwijać- tak, aby sprawiły jak najwięcej frajdy naszym podopiecznym.